Współczesne realia mediów to era obrazu. Wszystko rozgrywa się o natychmiastowe przykucie uwagi użytkownika sieci, a grafika dokonuje tego nieporównywalnie szybciej niż treść pisana. Taki stan rzeczy sprawił, że swoje umiejętności w marketingu internetowym mogą rozwijać spece nie tylko od pisania, ale także od fotografii reklamowej. Mimo że obejmuje ona wiele podtypów (np. fotografia produktowa), istnieją pewnie uniwersalne zasady tego, jak robić dobre zdjęcia. Powinni z nich korzystać nie tylko profesjonaliści, ale każdy pasjonat robienia zdjęć.

Oświetlenie – kluczowy gracz na zdjęciowej scenie
Gra światła i cienia na zdjęciu to jedna z jego największych wartości artystycznych, ciesząca oko każdego fotografa. Wykonując je w domu, ustaw się tyłem do źródła światła (najlepiej naturalnego). W ten sposób cienie nie będą widoczne na fotografii. Jeśli natomiast chcesz je uzyskać, możesz ustawić fotografowany obiekt bokiem do źródła światła. Nie jest prawdą, że powinno się unikać ciemnej scenerii, cienia. Jeśli taki właśnie ma być klimat zdjęcia, wykorzystaj brak dobrego oświetlenia i próbuj stworzyć ciemne, ale ostre ujęcie.
Co z fotografowaniem na dworze? Tam światło trudno przewidzieć, ale istnieją pewnie podstawowe błędy, których warto uniknąć. Nie rób zdjęć w południe, kiedy słońce jest najwyżej. Unikaj także ingerencji sztucznych źródeł światła, czyli wszelkich latarni i neonów. A co z lampą błyskową? Odradzamy używania tej wbudowanej w aparat lub telefon. Skorzystaj z naturalnego oświetlenia lub studyjnego, jeśli masz taką możliwość.

Kompozycja, czyli jak wyróżnić to, co najważniejsze na zdjęciu
Czy słyszałaś/-eś o trójpodziale kompozycji? Jeśli nie – są to cztery linie, czyli siatka, która dzieli obraz. Aparaty w telefonie mają zazwyczaj opcję włączania i wyłączania jej. Punkty styku linii na siatce są kluczowe dla tworzenia udanej kompozycji. Ważne elementy zdjęcia powinny znajdować się właśnie w ich okolicy. Oprócz tego staraj się, by elementy tła zakłócały kompozycji zdjęcia i nie odciągały uwagi od jego głównego elementu.
Piony i poziomy jak od linijki
Na wielu zdjęciach można wyróżnić proste linie, które składają się na jego kompozycję. Może to być horyzont, krawędzie budynków, czy mebli, ramy okien czy wiele innych elementów. Jak robić dobre zdjęcia, jeśli na ujęciu widzisz proste linie? Zachowaj ich poziom lub pion, w zależności od ułożenia. Możesz sobie w tym pomóc dzięki wspomnianej wyżej siatce widocznej na ekranie lub statywowi. Pionowe i poziome linie powinny być równoległe do krawędzi zdjęcia.
To tylko kilka sposobów na to, jak zrobić dobre zdjęcie. Te cztery zasady to must have każdego fotografa, jednak zachęcamy Cię do stałego poszerzania swojej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, a przede wszystkim do eksperymentowania! Nie ma bowiem zasady, której nie można w kreatywny sposób przełamać i stworzyć unikalne dzieło.
Stabilny aparat to udane zdjęcie
Postawa osoby wykonującej zdjęcia musi być maksymalnie stabilna. Jak sobie w tym pomóc? Możesz oprzeć się o ścianę, murek, drzewo lub uklęknąć na kolanach, jeśli chcesz sfotografować obiekt znajdujący się niżej. Zakupem polecanym każdemu miłośnikowi fotografii jest oczywiście statyw. Dzięki niemu zredukujesz drgania, a Twoje fotografie zyskają na jakości. Jeśli nie masz statywu, stwórz go sobie – wykorzystaj krzesło lub murek, na którym postawisz obiektyw. Oczywiście nie można regulować ich wysokości, co jest niezaprzeczalną zaletą statywu.
Jak sprawdzić, czy zdjęcie wyszło wystarczająco ostro? Podejrzyj je w galerii, przybliż i sprawdź, czy są widoczne drobne szczegóły. Jak zrobić dobre zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych, kiedy czas naświetlania jest dłuższy? Wykorzystaj do tego funkcję samowyzwalacza, dzięki której zniwelujesz drgania powstałe przez naciśnięcie migawki.