Naturalne światło kluczem do sukcesu w fotografii kulinarnej
Zapewne nieraz słyszeliście, że światło odgrywa ogromną rolę w fotografii kulinarnej, dlatego warto szukać miejsc, w których jest jasno np. tuż przy oknie. W trakcie sesji można wykorzystać blat stołu kuchennego, dobrze rozświetlone miejsce przy drzwiach balkonowych, a nawet sam balkon.
Jeśli stawiacie pierwsze kroki w fotografii, starajcie się unikać robienia zdjęć jedzenia przy sztucznym oświetleniu. Lampa sufitowa sprawia, że zdjęcia są bardzo ostre, a potrawa na talerzu prezentuje się płasko, co nie wygląda apetycznie. Jeżeli planujecie sesję w plenerze, pamiętajcie, by unikać zdjęć w pełnym słońcu. Najlepiej poszukajcie cienia albo wybierzcie się na sesję o poranku lub przed zachodem słońca wtedy światło jest miękkie i rozproszone.
Ustawienia aparatu fotograficznego podczas sesji kulinarnych
Niestety, ale większość osób wykonuje sesje kulinarne na ustawieniach automatycznych. Głównie ze względu na wygodę, ponieważ aparat sam pokazuje jak dopasować sprzęt. W ten sposób zdjęcia raz wychodzą dobrze, a innym razem kiepsko. Uniemożliwia to również naukę korzystania z naturalnego światła.
Aby prawidłowo korzystać z aparatu fotograficznego, należy nauczyć się trzech najważniejszych parametrów, takich jak:
- ISO – czyli światłoczujność matrycy w aparacie.
- Przysłona – umożliwia regulację ilości światła, która wpada przez otwór do obiektywu i odpowiada za głębie ostrości na fotografii.
- Czas naświetlania – decyduje o tym, jak długo będzie otwarta migawka. Ustawiając dłuższy czas naświetlania, można robić zdjęcia nawet w niesprzyjających warunkach oświetleniowych.
Odpowiednia aranżacja fotografii kulinarnej
Zanim rozpoczniemy proces fotografowania, dobrze jest sporządzić makietę zdjęcia. Chodzi o to, aby przygotować prosty rysunek, który będzie przedstawiał wszystko to, co chcemy pokazać na fotografii. Dzięki makiecie dobierzemy również odpowiednią aranżację talerza, kompozycje ujęcia, oświetlenie i rekwizyty.
Podczas aranżacji talerza należy wyeksponować najważniejsze akcenty potrawy i przedstawić ją tak, aby wyglądała apetycznie. Pomocne są w tym różnego rodzaju rekwizyty, takie jak zastawa, sztućce, obrus, serwetki, a także świeże przyprawy, zioła czy nawet kwiaty. Do upiększenia dania warto wykorzystać mgiełkę, którą spryskujemy owoce i warzywa. W ten sposób potrawa będzie wyglądać bardzo świeżo i apetycznie.
Jakie znaczenie odgrywa tło w fotografii kulinarnej?
Profesjonalne tło do fotografii kulinarnej jest bardzo dużym ułatwieniem, ponieważ można dzięki niemu szybko zmienić kolorystykę oraz scenerię. W ten sposób zdjęcia wydają się ciekawsze i ładniejsze. Tło fotograficzne wpływa na jakość zdjęcia i znacznie bardziej zachęca do zakupu. Projektując tło, należy zwrócić uwagę na jego wymiary. Długość i szerokość będzie uzależniona głównie od zdjęcia, jakie chcemy wykonać. Ważny jest również materiał wykonania, ponieważ takie akcesorium nie powinno ulegać zagnieceniom, które mogą być widoczne na fotografiach.
Na jaką fotografię kulinarną najlepiej postawić?
Fotografia kulinarna powinna być wizytówką lokalu gastronomicznego. Dlatego istotne jest to, aby zdjęcia oddawały charakter restauracji i odróżniały się od konkurencji. Żeby przełamać nudę, warto przynajmniej od czasu do czasu fotografować talerze z potrawami prezentowane przez szefa kuchni. Dobrze sprawdzają się także zdjęcia zdradzające proces przygotowywania potraw np. podczas krojenia lub serwowania gotowego dania na talerzu. Tworząc własny styl, o wiele łatwiej wyróżnimy się wśród konkurencji i umocnimy markę wśród swoich gości.
Jeśli chcesz przeskoczyć do poziomu profesjonalnych sesji fotografii kulinarnej koniecznie zajrzyj na naszą ofertę.