Co to światło błyskowe?
Jest to światło w postaci bardzo krótkich impulsów świetlnych, pochodzących z lampy błyskowej. Ma kilka zalet, które warto brać pod uwagę przy wyborze sposobu naświetlania. Dzięki tej technice nie trzeba specjalnie otwierać przesłony ani korzystać z wysokich parametrów ISO. Światło błyskowe ma dużą moc, można to określić jako kumulację świetlną. Błyski potrafią oświetlić nawet duże powierzchnie i sprawia, że dana sceneria zamraża się w trakcie oświetlania jej. To pozwala uzyskać bardzo dużą ostrość obrazu w prawie każdych warunkach. Przy długim czasie naświetlania efekt zamrożenia uzyskany ze światłą błyskowego potrafi zadziwić. Niestety wadą tej techniki jest brak podglądu na żywo. Efekt widać dopiero po wykonaniu zdjęcia i wówczas można ocenić czy się udało. Ostatecznie wszystko zależy od doświadczenia fotografa.
Czym jest światło ciągłe?
Ciągłe światło jest stałe. Lampa błyskowa świeci nieprzerwanie z odpowiednim natężeniem. Dostosowując parametry lampy, można uzyskać odpowiedni efekt światła sztucznego zbliżony na przykład do naturalnego albo do innego typu naświetlenia. Dużym plusem jest możliwość zobaczenia na żywo, jak będzie wyglądać zdjęcie po zrobieniu, tak więc jest to łatwiejsze dla mniej doświadczonych fotografów. Dzięki temu można też stosować tego typu naświetlenie do tworzenia wideo. Natomiast mniejsza moc światła ciągłego od błyskowego, utrudnia stworzenie efektu zamrożenia. To może się odbić na niełatwym uzyskaniu ostrości, chyba że sięgnie się po znacznie mocniejsze lampy, które pomogą uzyskać odpowiedni efekt.
Jaka technika jest częściej wybierana?
Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od efektu, jaki chce się uzyskać. Przykładowo do uzyskania dużej ostrości ujęcia przy krótkiej ekspozycji najlepsze będzie światło błyskowe. Można dzięki temu uzyskać odpowiedni kontrast i ostrość, a także bardzo dobre zdjęcie przy ciemnych lub nocnych warunkach. Natomiast kiedy wymagany jest długi czas naświetlania, zdjęcia robione są ze statywu i na bieżąco dostosowywane pod względem kompozycji, gry światła i cienia, lub chce się uzyskać odpowiedni klimat, idealne będzie światło ciągłe.
Podsumowanie
Wybór zależny jest od efektu, jaki chce się uzyskać. Zarówno światło błyskowe jak i światło ciągłe mają swoje zalety i wady. Do efektu zamrożenia i uzyskania ostrości przy krótkich ekspozycjach definitywnie warto skorzystać z błyskowej techniki naświetlania, zaś przy długich ekspozycjach i zamiarze dostosowywania efektów na bieżąco, światło ciągłe jest najlepszym wyborem. Pamiętać trzeba, że technika światła błyskowego to też kwestia doświadczenia. Dla mniej doświadczonych światło ciągłe również nada się do uzyskania dobrej ostrości i kontrastu, będzie jednak wtedy potrzebna mocniejsza lampa i więcej czasu.