Spis treści
Zanim zaczniesz robić zdjęcia zimy, przygotuj sprzęt
Wydawać by się mogło, że na tle zjawiskowej zimy to dość pragmatyczna rada, jednak bez tego etapu wyruszenie na podbój białego pleneru może okazać się ryzykowne.
Niestety nie każdy aparat jest przystosowany do tego, aby robić nim zdjęcia podczas ujemnych temperatur. Dlatego warto zawczasu sprawdzić zalecenia producenta dotyczące temperatury jego użytkowania. Tak samo, jak na zewnątrz, ważna jest też temperatura po powrocie z pleneru do domu. Pamiętaj, aby nigdy od razu nie włączać aparatu. Jeśli przebywałeś na mrozie, musisz wykazać się cierpliwością i najlepiej będzie po przyjściu do domu zostawić aparat w torbie na około 2 godziny, aby temperatury się wyrównały.
Jeśli szykujesz się na zimową fotograficzną przygodę w plenerze, pamiętaj o zabraniu dodatkowych baterii do aparatu. Na mrozie potrafią one rozładować się nawet 30% szybciej niż w normalnych warunkach. Kiedy będziesz chciał fotografować w czasie intensywnych opadów śniegu, pamiętaj, aby skorzystać z parasola. Pomoże on ochronić sprzęt przed zawilgoceniem.
Pomysły na zdjęcia zimą – rozejrzyj się dookoła
Tak naprawdę pomysły na zdjęcia zimą rodzą się same, a ograniczać może Cię jedynie wyobraźnia. Niekiedy miejsca, które mijasz codziennie na swojej drodze, przykryte białym puchem mogą prezentować się zupełnie inaczej w zimowym wydaniu. Dlatego nie staraj się szukać inspiracji na siłę, a po prostu rozejrzyj się dookoła. Podobno jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale pojedynczy płatek śniegu może już okazać się wystarczający, aby skupić na nim całą uwagę ze zdjęcia. Szukaj więc ciekawych motywów i detali. Może to być na przykład pokryty iskrzącym szronem zamarznięty owoc, który ostał się na gałęzi lub sople lodu delikatnie oświetlane przez promienie słońca.
Wspaniałym dodatkiem do zimowych ujęć jest prószący śnieg, a najlepsze efekty uzyskasz, kiedy skierujesz aparat pod światło. W ten sposób możesz fotografować krajobraz lub umieścić na pierwszym planie postać bądź wybrany przedmiot. Jeśli wydłużysz czas otwarcia migawki do 1/15 s, umożliwi to zapisanie na fotografii drogi spadających płatków. Pamiętaj o zabraniu ze sobą statywu, który pomoże Ci uzyskać idealne, nieporuszone zdjęcie.
Jeśli jednak z niecierpliwością wyczekujesz śniegu, ale prognoza pogody raczej wskazuje na nadejście cieplejszych dni, wyjdź z aparatem na ulicę. Zimą częściej mamy ochotę konwertować zdjęcia do czarno-białych. Bardziej stłumione kolorystycznie ulice i ciemniejsze ubrania przechodniów w tym okresie sprzyjają klimatycznym zdjęciom. Podczas fotografowania warto próbować różnych rozwiązań i perspektyw, aby potem wybrać tę ulubioną.
Zdjęcia zimy w górach
Z pozoru łatwa ekspozycja ośnieżonych krajobrazów górskich może sprawiać problemy i wywoływać frustrację szczególnie wśród początkujących fotografów. Stosowanie automatycznego systemu pomiaru świata sprawi, że jasny śnieg będzie po prostu zbyt ciemny, dlatego dobrze jest ustawić dodatkową kompensację ekspozycji. Pozwoli to na otrzymanie jaśniejszego zdjęcia i bardziej białego śniegu na zdjęciu.
Jeśli wybierasz się na wędrówkę często uczęszczanym szlakiem, ale chciałbyś, żeby Twoje zdjęcia były nieco bardziej oryginalne od tych, które robią turyści, postaraj się zwracać uwagę na szczegóły lub zmienić perspektywę robienia zdjęcia.
Zdjęcie lasu zimą
Zapewne las jest zimą mniej popularny niż góry, w których łatwiej uzyskać bajkowe kadry, jednak możesz być pewien, że da Ci on zupełnie inne i wcale nie gorsze możliwości fotografowania. Właśnie zimą masz szansę, aby zrobić w nim nieco minimalistyczne i surowe czarno-białe kadry, które skupiać się będą na detalach. Wykorzystaj czas tuż po intensywnej śnieżycy, aby uchwycić las pokryty białym puchem. Nie zapomnij zabrać ze sobą obiektywu makro, który pomoże Ci wydobyć faktury lodu lub uchwycić oszronione liście, czy gałązki.
O czym musisz pamiętać, kiedy chcesz wykonać dobre zdjęcia zimą?
Szaro niebieski śnieg potrafi zepsuć niejedną zimową fotografię, a przepalone białe niebo wcale nie będzie wyglądało klimatycznie, tylko po prostu płasko i bez wyrazu.
Mimo sprzyjającej aury za oknem niekiedy ciężko uchwycić na zdjęciu to, czym zachwycamy się w rzeczywistości. Warto więc nieco poeksperymentować z balansem bieli i wypróbować różne jego tryby, aby kolory na fotografii wychodziły jak najbardziej rzeczywiste. Często jednak i tak trzeba będzie indywidualnie dostosować go do sytuacji.
Zimą zazwyczaj trudno o dobre światło. Warto więc wykorzystywać okazje, kiedy szansa na nie jest największa, czyli o poranku i tuż przed zmierzchem. Wówczas promienie słońca tworzą kolorowe światło doskonale wyglądające na fotografii, która w ciągu dnia nie prezentowałaby się tak dobrze. Jeśli jednak gęste chmury spowiją niebo i nie masz co liczyć na promyk słońca, spróbuj znaleźć w kadrze kolorowy szczegół, na którym się skupisz. Często potrafi on uratować zbyt szare zdjęcie.
Zimowe zdjęcia zawsze stanowią po części wyzwanie. Wybierając się w plener, musisz liczyć się z tym, że możesz napotkać przeszkody, które utrudnią Ci robienie wymarzonych fotografii. Warto jednak próbować i zmieniać ustawienia tak długo, aż znajdziesz te najlepsze. Nie chodzi o to, żebyś się frustrował, a przyjemnie spędził czas na zimowym spacerze, jednocześnie wykorzystując jego bajkową aurę. Każde nieudane zdjęcie traktuj jako krok, który przybliża Cię do celu.