Spis treści
Ustawienie parasolki fotograficznej
Odpowiednie ustawienie parasolki fotograficznej to bardzo ważna kwestia podczas wykonywania zdjęć w studiu fotograficznym. Parasolka foto używana jest wraz ze światłem błyskowym, jak i ciągłym. Jej głównym zadaniem jest przepuszczanie światła z lampy bądź jego odbijanie. Tym samym, aby odpowiednio ukierunkować odbicie, potrzebne jest właściwe ustawienie parasola do zdjęć. Zatem jak ustawić parasolkę fotograficzną?
Parasolka dyfuzyjna
Parasol do zdjęć typu dyfuzyjnego to najpopularniejszy rodzaj parasolek fotograficznych. Jej głównym zadaniem jest zmiękczanie i rozpraszanie światła z lampy. Pokryta jest białą tkaniną, często półprzezroczystą. Tego rodzaju parasol fotograficzny kieruje się w stronę obiektu, który jest fotografowany. Z kolei światło nie przechodzi wyłącznie przez parasolkę, ale rozprzestrzenia się dookoła, dzięki czemu oświetla fotografowany obiekt i przestrzeń dookoła niego. Stosowanie parasolki dyfuzyjnej w mniejszych pomieszczeniach nie będzie dobrym pomysłem. Światło będzie rozchodziło się w niekontrolowany sposób w różnych kierunkach, odbijając się od mebli, sufitu oraz ścian, dając mało satysfakcjonujący efekt końcowy.
Parasolka odbijająca
Ten rodzaj parasoli do zdjęć charakteryzuje się zewnętrznym pokryciem przez tkaninę, która nie przepuszcza światła. Z kolei wewnątrz niej znajduje się tkanina, której zadaniem jest odbijanie światła. Podczas sesji fotograficznej, z wykorzystaniem parasolki odbijającej, lampa zawsze musi być ustawiona tyłem do modelki, a jednocześnie palnikiem lampy w stronę parasolki. Dzięki takiemu ustawieniu światło, jakie zostanie odbite od parasola ze srebrną powierzchnią, będzie miało neutralną barwę, natomiast w momencie użycia parasola złotego, uzyskane barwy będą zdecydowanie cieplejsze. Niemniej wykorzystanie tej parasolki do zdjęć musi być dobrze przemyślane, ponieważ nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem.
Prawidłowe ustawienie parasolki fotograficznej to kluczowy element podczas profesjonalnych sesji zdjęciowych
Cena parasolki fotograficznej
Parasolki fotograficzne to najtańsze, a zarazem najprostsze modyfikatory światła, które najczęściej wykorzystywane są przez początkujących fotografów. Ceny amatorskich produktów zaczynają się już od 15 zł. Z uwagi na ich funkcjonalność, są łatwe w przechowywaniu i transporcie. Droższe i bardziej profesjonalne parasolki fotograficzne, wykorzystywane są podczas sesji studyjnych. Cena zależy m.in. od rodzaju parasolki, od średnicy, a także od tego, czy kupujemy ją w zestawie z innymi akcesoriami do oświetlenia planu zdjęciowego. Najczęściej wykorzystywane są dwa rodzaje tj. parasol dyfuzyjna oraz odbijająca.
Parasolka dyfuzyjna czy odbijająca?
Niewątpliwie parasolka fotograficzna to niezbędny element przy każdej profesjonalnej sesji fotograficznej. Wybór odpowiedniego rodzaju parasola do zdjęć zależy przede wszystkim od charakteru oraz stylu zdjęć, jakie ma wykonać fotograf. Odpowiednia decyzja o tym, jaką konkretnie parasolkę fotograficzną zastosować będzie opierała się również na efekcie końcowym, które mają oddawać zrobione zdjęcia. Zatem, rozproszenie światła na przestrzeń wokół fotografowanego obiektu to domena parasolki dyfuzyjnej. Natomiast odbicie światła w konkretnym kierunku to zadanie dla parasolki odbijającej.