Fotografia dla początkujących, czyli „z czym to się je”?

Jak zacząć swoją przygodę z fotografią? Oto jest pytanie. Odpowiedzi na nie szuka każdy, kto zakochał się w robieniu zdjęć. Jest to miłość piękna, lecz nierzadko skomplikowana dlatego od samego początku warto poświęcić jej sporo czasu i cierpliwości. Jeżeli nadal zastanawiasz się „jak się do tego zabrać?” skorzystaj z kilku sprawdzonych porad dla początkujących fotografów. Które z nich okażą się najbardziej przydatne?
  1. Znajdź czas na fotografię i wykorzystaj go w 101%

Jeśli chcesz rozwinąć skrzydła i nauczyć się czegoś nowego, przede wszystkim musisz mieć na to CZAS. Ta, z pozoru błaha rada, jest jednocześnie kluczowa, bowiem żaden początkujący fotograf nie zacznie od razu tworzyć dzieł sztuki. Do tego potrzeba czasu, który warto wykorzystać na opanowanie podstawowych pojęć, zapoznanie się ze sprzętem, a następnie szlifowanie praktycznych umiejętności.

W Internecie znajdziesz kursy fotograficzne, książki, artykuły/filmiki poradnikowe publikowane na portalach i blogach o fotografii dla początkujących. Nic tylko czerpać garściami, a później robić, robić i jeszcze raz robić mnóstwo zdjęć w myśl zasady: „Praktyka czyni mistrza”. Odkrywaj fotografię, baw się różnymi stylami i nie bój się eksperymentować! Wszak stojąc na początku swojej przygody z fotografią, co takiego masz do stracenia?

  1. Poznaj swój sprzęt od podszewki

Jako osoba stawiająca pierwsze kroki za obiektywem, wcale nie potrzebujesz drogiego sprzętu, by zacząć robić naprawdę dobrej jakości zdjęcia. Niezależnie od tego, jakim aparatem dysponujesz, przyjrzyj mu się uważnie i krok po kroku postaraj się rozszyfrować jego funkcje. Przeczytaj dokładnie instrukcje obsługi, a niejasne pojęcia wpisuj wprost do internetowej wyszukiwarki. Poznaj zarówno mocne, jak i słabe strony sprzętu, z którego korzystasz. Zapoznaj się z takimi terminami jak m.in.: tryb pracy aparatu, ekspozycja, głębia ostrości.

Jeśli chcesz rozwinąć swoje fotograficzne umiejętności, to prędzej, czy później nadejdzie pora, by przełączyć aparat w tryb manualny. Co to właściwie oznacza? Przechodząc do trybu manualnego, mamy szansę nauczyć się o wiele więcej, ponieważ sami ustawiamy poszczególne wartości (ISO, czas, przesłona) i odpowiednio je dopasowujemy. Warto obserwować jak wzajemnie na siebie wpływają. Na początku możesz być nieco przytłoczony ilością wiedzy, jaką będzie trzeba opanować, ale w końcu skoro już zainwestowałeś w sprzęt, to chyba nie ma odwrotu?

  1. Opanuj wiedzę i szlifuj warsztat

Kupiłeś nowoczesną lustrzankę z obiektywem za kilka tysięcy złotych? A może masz w zasięgu najprostszy aparat dla początkujących? Na początku przygody z fotografią (powtórzmy raz jeszcze) sprzęt wcale nie odgrywa tak dużego znaczenia. O wiele bardziej liczy się Twoje zaangażowanie i wiedza z zakresu:

  • prawidłowego oświetlenia,
  • zasad kompozycji,
  • kadrowania,
  • edycji zdjęć.

Każdy z tych obszarów zgłębiaj krok po kroku. Teoretyczną wiedzę przekładaj na praktyczne ćwiczenia, robiąc tysiące zdjęć, a następnie przeglądaj je i ucz się na własnych błędach. Porady fotograficzne poradami, ale tak naprawdę to od Ciebie zależy, jak szybko opanujesz to rzemiosło. Im więcej systematycznego fotografowania, rzetelnej wiedzy i czerpania coraz to nowych inspiracji, tym większa szansa na powodzenie.

Tak więc do dzieła!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Krótki slogan nad tytułem

Powiązane wpisy na blogu

15

02

W życiu fotografa amatora niekiedy nadchodzi taki moment, w którym pasja zabiera coraz więcej czasu. Zaczyna on dochodzić do perfekcji w robieniu zdjęć i przez głowę przechodzi myśl, że może warto byłoby wykonywać zdjęcia zawodowo? Profesjonalna fotografia bardzo często zaczyna się od niewinnego hobby, które wciąga Cię coraz bardziej w świat zdjęć i ich obróbki. Dowiedz się, w jaki sposób możesz przekuć swoją pasję w pracę i jak zacząć zarabiać na fotografii....
28

01

Zima jest bardzo wdzięczną porą roku do fotografowania. Potrafi być urzekająca i nierzadko tworzy bajkowe scenerie, które stanowią gotowe tło do wspaniałych zdjęć. Warto jednak wiedzieć, jak spojrzeć na nią przez obiektyw aparatu, aby pokazać jej wszystkie możliwości. Sprawdź jak zrobić najlepsze zdjęcia zimy, kiedy spadający z nieba śnieg wyzwoli nagle w Tobie duszę fotografa i jak w tym wszystkim zadbać o sprzęt....
08

12

Dzisiaj niezwykle łatwo jest podarować komuś prezent. W Internecie możemy kupić dosłownie wszystko. Jednak trafienie w gusta nawet bliskiej osoby nie należy już do najprostszych zadań. Dlatego, jeśli szukasz prezentu dla fotografa pod choinkę (i nie tylko), spieszymy z pomocą i podpowiadamy, co może wywołać radość u obdarowanego. Dowiedz się, co sprawdzi się najlepiej i czy każdy rodzaj gadżetów dla fotografa będzie zawsze dobrym pomysłem?...
17

11

Wydawać by się mogło, że nie ma nic trudniejszego, niż fotografowanie ruchomych modeli podczas zmieniającej się pogody na sesji plenerowej. Jednak zrobienie atrakcyjnego zdjęcia w zamkniętym pomieszczeniu z ograniczonym dostępem do światła, także okazuje się nie lada sztuką. Fotografia nieruchomości, tak jak inne dziedziny fotografii, również kieruje się swoimi zasadami. Jedną z nich jest odpowiednie przygotowanie wnętrza do sesji. Dowiedz się, co zrobić, aby Twoje zdjęcia bez prawdziwych modeli potrafiły równie mocno przykuć uwagę odbiorcy....